Dziś niedziela , 24 października 2021 r. imieniny: Arety, Marty, Marcina

ZMARŁ KARD. GEORG STERZINSKY

Kardynał wiele razy modlił się w naszej bazylice dziękując Bogu za świadectwo wiary niemieckich kapłanów w czasie II wojny światowej.

Zmarł w wieku 75 lat, po długiej i ciężkiej chorobie. Zawsze wspierał proces pojednania Niemców i Polaków.

Kierował archidiecezją od 1989 r. roku. W lutym br. ze względu na stan zdrowia Benedykt XVI przyjął jego rezygnację ze stanowiska. Urodzonemu w dawnych Prusach Wschodnich kardynałowi relacje z Polską szczególnie leżały na sercu.

GEORG MAXIMILIAN STERZINSKY urodził się w 1936 r. w Worlawkach (Warlack) na Warmii. Po zakończeniu II wojny światowej rodzina osiadła w Turyngii. Georg Sterzinsky studiował w seminarium w Erfurcie. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1960 r. i pracował w duszpasterstwie na terenie diecezji Erfurt-Meiningen, m.in. w Jenie, a następnie jako wykładowca w seminarium (przez pewien czas również był prefektem ds. dyscypliny). W latach 1981-1989 był wikariuszem generalnym w Erfurcie. Kierował diecezjalną komisją ekumeniczną oraz zajmował się diecezjalnymi instytucjami wydawniczymi, a także prowadził wykłady w tamtejszej Wyższej Szkole Filozofii i Teologii.

28 maja 1989 r. został mianowany biskupem Berlina i przyjął sakrę biskupią 9 września 1989 r. z rąk bp. Joachima Wankego, administratora apostolskiego Erfurtu-Meiningen. Od tego czasu do zjednoczenia Niemiec stał na czele Berlińskiej Konferencji Episkopatu obejmującej terytorium NRD. 28 czerwca 1991 r. otrzymał z rąk Jana Pawła II kapelusz kardynalski. Po utworzeniu w czerwcu 1994 r. berlińskiej prowincji kościelnej kard. Sterzinsky został arcybiskupem metropolitą Berlina.

Hierarcha w 1989 roku, w kilka tygodni po upadku muru berlińskiego został biskupem podzielonego jeszcze Berlina, następcą powołanego do Kolonii kardynała Joachima Meisnera. Zdaniem obserwatorów, „to było 20 lat ciężkiej pracy: kard. Sterzinsky jak chyba żaden z jego braci w urzędzie doświadczył szans i problemów zjednoczenia Niemiec”. Upadek dawnej NRD umożliwił mu połączyć ok. 400 tysięcy katolików Berlina, Brandenburgii i Pomorza Przedniego, stanowiących dotychczas jedność tylko w świetle prawa kanonicznego. Innym wielkim wyzwaniem dla kard. Sterzinsky`ego była tragiczna sytuacja finansowa diecezji, a od 1994 roku archidiecezji berlińskiej, co było skutkiem m.in. podwójnej struktury administracji kościelnej, jeszcze z czasu podziału diecezji.

W episkopacie Niemiec, stał na czele komisji ds. małżeństwa i rodziny oraz podkomisji „Kobiety w Kościele i społeczeństwie”. Ponadto był wiceprzewodniczącym komisji ds. migracji. Zabiegał o religię jako przedmiot obowiązkowy w szkołach Berlina. We wszystkich działaniach kierował się swoim hasłem biskupim „Deus semper maior” – Bóg jest zawsze większy.

Zmarł tuż po ogłoszeniu decyzji Benedykta XVI o beatyfiakcji niemieckich kapłanów, wśród których jest ks. prałat dr Karl Lampert, który w czasie II wojny światowej posługiwał w naszej świątyni.

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 9. lipca o godz 15:00 w katedrze św. Jadwigi w Berlinie.

NIECH UCZESTNICZY W RADOŚCI ZMARTWYCHWSTAŁEGO!

Przedstawiamy relację z ostatniej wizyty w naszej bazylice:
http://www.szczecin.kuria.pl/index.php?strona=galeria_full&art_id=736

Odsłon: 2359