Dziś wtorek , 18 czerwca 2024 r. imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Legion Maryi - Prezydium Matki Bożej Zwycięskiej

Nazwa i początki Legionu.

Legion Maryi jest stowarzyszeniem katolików, którzy za zgodą Kościoła i pod przemożną opieką Maryi Niepokalanej, Pośredniczki wszelkich łask (która jest piękna jak księżyc, jaśniejąca jak słońce, a – wobec szatana i jego legionu – groźna jak zbrojne zastępy) zorganizowali się w Legion, aby wspomagać Kościół w walce przeciwko światu i siłom zła.

Armia ta, dziś tak liczna i znacząca, miała bardzo skromne początki. Nie była organizacją wcześniej zaplanowaną i przemyślaną. Powstała spontanicznie, bez wcześniej wypracowanych reguł i planu działań. Padła propozycja spotkania i w ustalony wieczór zebrała się mała grupa osób; nikt z obecnych nie przeczuwał, że mają się stać narzędziami Boskiej Opatrzności.

Na początku zebrania legioniści uklękli. Młode głowy pochyliły się nabożnie. Odmówiono inwokację i modlitwę do Ducha Świętego. Potem przez palce zmęczonych całodzienną pracą rąk zaczęły przesuwać się paciorki różańca. Po skończonej modlitwie zebrani usiedli i pod przewodnictwem Maryi, której figura przed nimi stała, rozważali, jak mogliby najbardziej podobać się Bogu i rozszerzać miłość do Niego na całym świecie. Z tej dyskusji narodził się Legion Maryi, w postaci jaką znamy dzisiaj.

Pierwsze zapisy legionistów miały miejsce w Myra House przy Francis Street w Dublinie (Irlandia), w wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 7 września 1921 roku, o godzinie dwudziestej. Nazwa pierwszej grupy – Matki Bożej Miłosierdzia – przyjęta została dla całej organizacji, znanej przez pewien czas jako „Stowarzyszenie Matki Bożej Miłosierdzia”. W późniejszych latach nazwę zmieniono na „Legion Maryi”.

Prezydium Matki Bożej Zwycięskiej.

W dniu 16 marca 2014 roku, z inicjatywy Prezydenta Legionu Maryi Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej, Teresy Buczkowskiej w Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie została zorganizowana i przeprowadzona tzw. „Niedziela powołaniowa”. Teresę Buczkowską w tym dniu wspomagała Krystyna Giruć – prezydent Legionu przy Parafii pw. Bożego Ciała w Szczecinie. Pierwsze spotkanie odbyło się 24 marca 2014 roku w sali Domu parafialnego. Decyzją Księdza Proboszcza – Prałata Aleksandra Ziejewskiego – Kierownikiem duchowym Legionu został ks. Piotr Szymczak, wikariusz.

Spotkania odbywały się regularnie, w każdy poniedziałek tygodnia. Po 6 miesiącach Prezydium zostało zawiązane. 21 października 2014 roku, w obecności Księdza Proboszcza, Kustosza Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie, Prałata dr. Aleksandra Ziejewskiego oraz Kierownika duchowego Legionu Księdza Piotra Szymczaka i Księdza Pawła Olewińskiego, wikariusza Parafii, czterech kandydatów złożyło legionowe przyrzeczenie. Prezydium Matki Bożej Zwycięskiej przy Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela zostało utworzone.

Obecnie do Prezydium należą:

  1. Andrzej Gadamer – Prezydent;

  2. Wanda Wywijas – Wiceprezydent;

  3. Halina Kaczmarek – Skarbnik;

  4. Teresa Sudakiewicz – Członek aktywny Legionu;

  5. Anna Rutkowska – Kandydatka na członka Legionu;

  6. Aneta Konieczna – Kandydatka na członka Legionu, p.o. Sekretarza;

  7. Krystyna Szygenda – Wspomagająca.


Spotkania Legionu odbywają się w każdy wtorek o godz. 19:00 w salce domu parafialnego. Wszystkich chętnych serdecznie ZAPRASZAMY !!!


Jan XXIII do Legionu Maryi.

„Oficerom i członkom Legionu Maryi na całym świecie, jako znak Naszej ojcowskiej troski, a także w zadatku dla coraz liczniejszych owoców duchowych ich godnej pochwały pracy, z serca udzielamy szczególnego Apostolskiego Błogosławieństwa”.

Watykan, 19 marca 1960 r.

Paweł VI do Legionu Maryi.

Jego Świątobliwość jest szczęśliwy, iż może polegać na duchu Legionu, który już przygotował na całym świecie wielką liczbę odważnych apostołów i bohaterskich świadków Chrystusa, szczególnie w tych zakątkach naszego globu, gdzie wiara jest silnie atakowana i prześladowana. (...) Powierzając liczne szeregi waszych członków macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny, Ojciec Święty szczerą miłością obejmuje Pana (Frank'a Duff'a – przyp. red.), każdego legionistę, każdego kierownika duchowego, jak również wszelkie ich dzieła, udzielając swego szczególnego ojcowskiego Apostolskiego Błogosławieństwa”.

Watykan, 6 stycznia 1965 r.

Jan Paweł II do Legionu Maryi.

„Wasz Legion należy do tych ruchów, które czują się osobiście powołane do szerzenia i rozniecania tej wiary poprzez rozwój lub odnowę pobożności maryjnej. Dzięki wypełnianiu tego powołania Legion zawsze będzie gotowy czynić wszystko co możliwe, aby poprzez miłość do Matki, Syn – Droga, Prawda i Życie każdego człowieka – był bardziej znany i kochany. W tym duchu wiary i miłości udzielam wam z serca Apostolskiego Błogosławieństwa”.

Watykan, 30 października 1982 r.

Odsłon: 8032